breaking news

Kapalı Çarşı – İstanbul

Aralık 14th, 2012 | by ozkan
Kapalı Çarşı – İstanbul
İstanbul
0

istanbul-kapali-osmanlı-çarşısıKapalı Çarşı, İstanbul’da Eminönü’nde bulunan, dünyanın en eski ve kapalı alandaki en büyük çarşılarından birisidir. İstanbul’da yaşayanların iş ve alış veriş için mutlaka uğradığı bir yer olma özelliğinin yanı sıra özellikle yabancı turistlerin ise ilgi odağı olmaktadır.

Çarşı, Türkler tarafından İstanbul’un fethinden sonra 1461 yılında inşa edilmiştir. 66 adet sokak ve büyükçe bir alanı bulunan çarşı adeta bir labirenti andırmaktadır.

Osmanlı döneminde ülkenin en önemli finans ve ticaret merkezi konumunda bulunan çarşıda günümüzde yaklaşık 4 bin adet dükkân bulunmaktadır.

Halen günümüzde altın ve döviz için önemli bir yer arz etmesiyle beraber, altın ve döviz fiyatlarındaki serbest piyasa fiyatları burada oluşmaktadır.

Genelde mücevher, hediyelik eşyalar, halı ve kilim gibi eşyaların satıldığı çarşıya ulaşmak için en kolay yol şöyledir. Kabataş – Zeytinburnu arasında çalışan tramvaya binerek Beyazıt Kapalı Çarşı durağında indiğinizde hemen yürüyüp çarşıya ulaşabilirsiniz.

Çarşı, birçok film, şiir ve sanatsal faaliyetlere de esin kaynağı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir