breaking news

İznik – Bursa

Kasım 21st, 2012 | by ozkan

İznik, Bursa’nın kuzeydoğusunda yer alan bir ilçesidir. İlçe, kendi adı ile aynı isme sahip gölü ile bilinse de, tarihte çok önemli roller üstlenmiş eski bir yerleşim alanıdır.

Adı Rumcadan gelmektedir. Rumca “nikea” kelimesinin önüne is gelmiş ve “isnikea” yani “sur içinde” anlamına gelen kelimeden Türkçeye İznik olarak geçmiştir.

Yerleşimin M.Ö. 2500 lü yıllarda başladığı zannedilmektedir. İznik asıl ününü çinilerinden almaktadır. 14. – 15. 16.yüzyıllarda İznik adeta bir sanat şehri olmuş ve dünyaca ünlü çini seramikleri burada üretilmiştir.

İlçede bir Ayasofya Müzesi adında müze de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Roma Tiyatrosu, I. Murat Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi, İznik Kilisesi, Sarı Saltık Türbesi, Zoimesis Tes Theotokos, Aziz Tryphonos Kilisesi, Yeşil Cami gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

İznik sadece definecilerin değil göle yakın uygun alanları ile piknik yapmak isteyen tatilcilerinde gözde mekânlarından birisidir.

İlçe, 325 yılında I. Konsül ve 787 yılında VII. Konsüle ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı döneminin ilk başkentlerinden de birisidir.

Bursa’ya 76km uzaklığı bulunan ilçenin Yalova’ya uzaklığı ise 60km civarındadır. Yalova’dan İznik arası yaklaşık 1 saat 10 dakika kadar sürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir