breaking news

İzmir Saat Kulesi – İzmir

Aralık 1st, 2012 | by ozkan

İzmir Saat Kulesi, adından da anlaşılacağı gibi İzmir ilinde bulunmaktadır. Sadece saat kulesi değil kulenin bulunduğu alanın da görülmesi açısından özellikle akşam saatlerinde bölgenin ziyaret edilmesi, seyir zevkinizi arttıracağını düşünmekteyiz.

Konak meydanında bulunan saat kulesi, daha önceden Sarıkışla önünde bulunuyordu. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı sebebiyle eski sadrazamlardan İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından 1901 yılında yaptırılmıştır.

Saat kulesinin yapımını Kamil Paşanın oğlu olan Bahriye Mirlivası olan Sait Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa üstlenmişlerdir.

Kule, Hamidiye Kulesi olarak bilinmekteydi. Yapılmadan önce İstanbul’da bir kuyumcu ustasına kulenin maketi yaptırılmıştır. Kulenin asıl mimarı S. Raymond adında birisidir.

Kule 25 metre yüksekliğe sahiptir ve 8 kaidelidir. Yapı 4 katlıdır. Kulenin süslemeleri içerisinde Osmanlı armaları ve Abdülhamit’in tuğrası bulunsa da, 1927 de çıkan yasa gereği bunlar kuleden sökülmüş ve yerlerine ay yıldız kabartmalar yapılmıştır.

Kule, 1974 depreminde hasar alan bölümleri 1976 yılına kadar onarılmıştır. Kule üzerinde 4 adet saat bulunmaktadır. Saatler 75 cm çapa sahiptir. Saatleri Dönemin Alman İmparatoru II Wilhem hediye etmiştir.

Ayrıca 1974 yılında kulenin önünde “ilk kurşun” anıtı bulunmaktadır. Günümüzde Topkapı Müzesinde saat kulesinin gümüşten yapılmış bir de maketi bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir