breaking news

İzmir Etnografya Müzesi

Nisan 4th, 2013 | by ozkan
İzmir Etnografya Müzesi
Ege Bölgesi
0

izmiretnografyamzesi1İzmir Etnografya Müzesi tümEge Bölgesine ve Türkiye genelinde tarih boyunca uygulanmış olan el sanatlarının sergilendiği müzesiolma özelliği sebebi ile birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor. İzmir Konak’ta, İzmirArkeoloji Müzesi’nin bahçesinde yer alan ve girişlerin ücretsiz olduğu EtnografyaMüzesi zaman içinde yolculuk yapmak isteyenlere farklı bir deneyim sunuyor.

İki katlı bir tarihibinanın içinde teşhir hizmeti verilen İzmirEtnografyaMüzesi’nin birinci katında zamanının en gözde meslekler vezanaatları olan tenekecilik, nalıncılık, eczacılık,hariciyecilikve meslekte kullanılan malzemeler tanıtılıyor ayrıca deve ve deve güreşleri için kullanılan malzemelerin yanı sıra efe kıyafetleri ve aksesuarları tanıtılıyor. Salonlarda ve koridorlardaki dönme vitrinlerde el yapımı paraketelerive el sanatlarının ilginç ve yok olmaya yüz tutmuş örnekleri teşhir ediliyor.

İkinci kat ise çokdaha ilgi çekiyor. Eski dönemlerde Anadolu’daki aile hayatını tanıtan katta gelin odası ve tipik Anadolu evleri tanıtılıyor. Anadolu’da uygulanan gelin kıyafetleri gelin başları ve gelin aksesuarlarının yanı sıra sünnet töreni için yapılan hazırlıklar da sembolize ediliyor. Ağırca dönemlere ait mutfak eşyaları ve günlük hayat içinde kullanılan beşik, mangal, karyola gibi eşyalar ve bu eşyaları süsleyen el işi örtüler halka tanıtılıyor. Günübirlik bir kültür gezisi yapmak tarihin tozlu koridorlarında ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için İzmir Etnografya Müzesi ilginç bir deneyim olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir