breaking news

İshak Paşa Sarayı – Ağrı

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Ağrı Dağının muhteşem manzarası eşliğinde görülmesi gereken yerlerden birisi şüphesiz İshak Paşa Sarayıdır. Saray Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinin karma özelliklerini taşımaktadır.

Ağrı Dağının yakınlarında, Doğubayazıt ilçesine sadece 5 km uzaklıkta olan İshak Paşa Sarayı için, kale tabiri kullanmak bile yanlış olmaz.

Bu tabiri hak etmesinin nedenlerini sıralamaya kalksak, 7,600 m2 zemin alanı bulunması, kartal yuvasını andıran kayalık bir alanda inşa edilmesi, 116 odasının bulunması, içerisinde türbe, camii, iç ve dış avluları, harem salonları, koğuşlarının olduğunu söylemek yeterlidir sanırım.

Yapımı 99 yıl sürmüştür. 1685 yılında Doğubayazıt Sancak Beyi, Çolak Abdi Paşa sarayın yapımına başlamış olsa da Çıldır valisi olan oğlu İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa tarafından 1784 yılında ancak bitirilmiştir.

Saray, Topkapı Sarayından sonra dönem içerisinde yapılan en ünlü ve ihtişamlı sarayıdır. Lale Devri diye anılan dönemde yapılmış olması, sarayın gösteriş için yapıldığını akıllara getirse de, Osmanlı nüfusunun Doğu Anadolu, Kafkaslar ve Hazar Denizi bölgesinde hissedilmesinde önemli rol oynamıştır.

Saray 1828 deki Rus İşgali sırasında yağmalanmış, birçok değerli parçası sökülerek Moskova’ya götürülmüştür.

Bölgeyi kışın ziyaret etmek isteyenlerin çok sıkı giyinmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir