breaking news

Hüzün Kokulu Assos

Nisan 2nd, 2013 | by ozkan
Hüzün Kokulu Assos
Çanakkale
0

assos1  Assos (Behramkale), Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı tarih kokulu bir yerleşim yeridir. Marmara ile Ege Denizi’nin buluşma noktasına denk gelen ve sırf bu yüzden bile gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Tarih boyunca sayısız medeniyetin bir parçası olan Assos sadece denizi için değil, tarihi havasının solunması gereken yerlerin başında gelir. Ünlü filozof Aristotales’in 3 yıl boyunca burada yaşadığı ve ilk felsefe okulunu kurduğu Assos, hala bu derinliği üzerinde taşır. Antik Assos şehrinin surları içinde yer alan köy, 1980’li yıllarda sit alanı ilan edilmesi ile tarihi dokusunu koruyor. Yeni yapılanmaya izin verilmeyen köyde doğal olarak mistik ve nostalji kokan bir hava hakim.

Kendi iç dünyasına yolculuk yapmayı isteyenlere hitap eden Assos,  ziyaretçilerini efsunlu bir ses ile selamlıyor. Assos dışında lüks ve modern oteller mevcut olmak ile birlikte, burada Aristotales’i anlamak ve hayat üzerine sorularını cevaplamak isteyenler, köy içindeki butik otellerde konaklamayı tercih ediyor. Butik oteller, taş duvarları, sabun kokan beyaz çarşafları ve denize açılan pencereleri ile adeta farklı bir boyuta geçtiğiniz izlenimini yaratıyor.

Binlerce yıllık antik kalıntılarına ulaşmak için taş bir yoldan yürümek gerekiyor. Yol kenarında ev yapımı tarhana, salça, zeytinyağı, turşu ve el sanatlarını sergileyen köy kadınları yaşadığınız bu deneyimi daha da ilginç hale getiriyor.

Assos’ta ilk görülmesi gereken yer Athena Tapınağıdır. Ardından Amfi Tiyatro, Nekrapol, Agora, Hüdaverdigar Cami, Taş Mektep ve zeytinyağı müzesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir