breaking news

Hierapolis

Aralık 23rd, 2012 | by ozkan

hierapolisKutsal şehir olarak da bilinen Hierapolis; Pamukkale’nin en gözde turistik alanları arasında yer almaktadır. Birçok eşsiz güzelliği ve günümüze kadar pek bir hasar görmeden kalan tarihi dokusu ile Dünya’nın 8. harikası olarak görülmektedir.

Hierapolis harika antik tiyatrosunun akustiği, antik termal havuzu ve su kaynaklar ve Hz. İsa’nın 12 havarisinden St. Philippe’nin lahitinin bulunduğu haç merkezli anıtsal yapısı ve Anadolu’nun en görkemli ve bozulmadan günümüze kadar gelen nekropolü ile Unesco Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Hıristiyanların yanı sıra diğer millet ve dinlerden turistlerin de büyük ilgisini çeken şehir tedavi amacı ile kullanılan yer altı suları ile de oldukça dikkat çekmiştir.

Hierapolis içerisinde yer alan antik tiyatronun 9.500 kişilik dev bir sanat noktası olmasından etnik şehrin nüfusunun 100.000’lere dayandığı düşünülmektedir.

Apollon Tapınağı ve mimari harikalıktaki çeşmeleri ile Hierapolis muhteşem ihtişamı ile gözleri kamaştırmaktadır. Ayrıca şehrin giriş kapısındaki Medusa figürü ile şehrin Medusa’dan korunmak istenmesi ve tiyatronun tasarımından da gladyatörlerin dövüştüğü ortaya çıkmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir