breaking news

Hattuşaş

Aralık 27th, 2012 | by ozkan
Hattuşaş
Çorum
0

 hattusasbogazkoyÇorum ilinin 82 km güneybatısında yer alan Boğazköy’de bulunan Hiti başkenti olarak bilinen Hattuşaş; 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Kuzeye doğru açık olan şehir bu kısım dışında kalan bölümleri surlar ile çevrelenmiş olarak bulunmaktadır.

1834 yılında Charles Texier tarafından ilk olarak gezilmiş olan ören yeri Dünya’ya tanıtılmış önemli tarihi başkentlerden biridir. M.Ö. 3000 yıllarından itibaren yerleşimin olduğu bilinen Hattuşaş ören yerinde M.Ö. 19 ve 18. Yüzyıllarda da Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşimleri bulunmuştur. Ayrıca ilk defa şehir adına bu çağa ait yazılı belgelere de rastlanmış olması büyük bir önem arz etmektedir. Hattuşaş’ın ilk gelişme döneminin büyük bir yangın ile sona ermiş olmasının sorumlusu ise Kuşşara Kralı Anitta’dır. Hitit devletinin başkenti özelliğine sahip olan ören yerinin kurucusu Kuşşara kökenli 1. Hattuşili’dir.

Başkent olmasının ardından anıtsal bir yapılaşma özelliği gösteren Hattuşaş; 2 km genişliğinde şehir sarayına, tapınaklara ve mahallelere sahip olup M.Ö. 13. Yüzyıldaki haline gelmiştir. Helenistik ve Roma dönemlerinde bir beylik merkezi olarak, Bizans Döneminde de köy durumunda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir