breaking news

Hasankeyf – Batman

Aralık 15th, 2012 | by ozkan

Hasankeyf, Batman ilimiz sınırları içerisinde Dicle nehrinin ikiye ayırdığı tarihi bir ilçemizdir.

hasankeyf-batmanOrtaçağ tarihçileri tarafından Hısn Keyfa olarak bilinen yerleşim bölgesinin birkaç adı daha olduğu bilinmektedir. Osmanlı belgelerinde ise burası Hısnkeyf olarak geçmektedir.

Hasankeyf’in tarihini okurken eski şehrin 10.000 yıllık olduğunu görünce aslında pek şaşırmadık. Dicle nehrinin gerek yaşamsal açıdan gerekse ekonomi ve ticaret açısından şehrin daha fazla önem kazanmasına yetiyordu.

Hasankeyf 1981 yılında doğal koruma alanı ilan edilse de Ilısu Barajının yapımı ile beraber hem tarihi eserler hem de bölgedeki ekolojik sistemle, yabani hayatın dengelerinde değişimler söz konusu olmuştur.

Şehir, birçok defa el değiştirmişse de, en çok tahribatı Moğolların istilası döneminde yaşamıştır.

Bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Tarihi Köprü, Büyük Saray, Hasankeyf Kalesi, Ulu Camii, El Rızk Camii, Sultan Süleyman Camii, Kızlar Camii, İmam Abdullah Zaviyesi, Küçüksaray, Zeynel Bey Türbesi, Küçükkale, Kaya mezarları, Ziha Vadisindeki, Mescid-i Ali mağarası ve bir kilise kalıntıları bulunmaktadır.

Bölgede yaklaşık irili ufaklı 4000 mağara bulunmaktadır. 550 metre rakımda bulunan yerleşim alanı Batmandan yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yol yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir