breaking news

Hacı Bektaş Veli Türbesi – Nevşehir

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Nevşehir denilince akla ilk peribacaları gelse de, Hacı Bektaş Veli gibi birisine ait olan türbe ve türbe alanını da içerisine alan müzesi de Nevşehir ilinde, bir ilçeye ismini verebilecek kadar da önemlidir.

Hacı Bektaş Veli, gerçek adı Seyyid Muhammed bin İbrahim Ata, horasan 1281 doğumludur. Ahmed-i Yesevi’nin haliflerinden olan Lokman-ı Perende’den eğitimini alıp Anadolu’ya yerleşmiştir.

Hacı Bektaş, Osmanlı için çok önemli olan “Ahilik Teşkilatı” için çok önemli hizmetler gerçekleştirmiştir. Ayrıca Sultan Orhan zamanında kurulan Yeniçerileri Ordusuna kuruluşunda dua etmiş, manevi önderlik etmiştir.

Makalat adlı Arapça bir eseri bulunan Hacı Bektaş, 1338 yılında vefat etmiştir. Kendisini ve derslerini takip eden ve onun açtığı yoldan gidenlere “Bektaşi” denilmektedir.

Türbe ve Müze yeri, Nevşehir iline 60km uzaklıkta bulunan Hacıbektaş ilçesinde, ilçenin merkezinde bulunmaktadır. İlçe Ankara – Kırşehir-Nevşehir yolları üzerinde olduğu için bölgeye gidiş ve dönüşlerde kolaylıkla uğranabilecek konumdadır.

Türbe 1950 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından müze olarak ziyarete açılmıştır. 3 bölümden oluşmaktadır. 1850 li yıllarda dergaha bağışlanan Aslan heykeli, çeşme olarak kullanılmakta ve ziyaretçilerin hemen hepsi bu çeşmeden su içmeden buradan ayrılmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir