breaking news

Gökçeada – Çanakkale

Kasım 9th, 2012 | by ozkan

Gökçeada, Çanakkale’nin bir ilçesidir ve aynı ada sahip, Saroz körfezi girişinde bir adadır. 91km kıyı şeridine sahip olan ada aynı zamanda Türkiye’nin en büyük adasıdır.

Adanın batısında bulunan İnceburun, Türkiye’nin en batı noktasını oluşturmaktadır. Gökçeada’da ne yapılır diye sorabilirsiniz ama yanıtı biraz genelleme ile cevaplamaktan başka bir alternatifimiz pek yok.

Sahillerinde denize girebilir, tüple dalış yapabilir, rüzgâr sörfü yapabilir, köylerini dolaşabilir, kamp alanlarında kamp kurabilir, piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz. İlçenin içerisinde gezebilir özellikle balık başta olmak üzere birçok değişik tatları deneyebilirsiniz.

Gökçeada’ya giderseniz, yani gitmeye karar verirseniz, en az birkaç gün geçirmeden dönememenizi ve en az bir – iki tekne gezisine katılmanızı da şiddetle önermekteyiz.

İlçeye ulaşım imkânları da aslında kısıtlı denilebilir. Haftanın bazı günlerinde ilçeye uçak ile ulaşmak mümkün. Çok fazla otobüs seferi yok. Çanakkale’den ulaşmak daha mantıklı sayılabilir toplu taşıma için.

Ama nihayetinde kara yolu ile ulaşmak isteyenler mutlaka Kabatepe’den arabalı vapura binmeniz gerekecek.

Çanakkale’nin kış mevsimindeki durumunu düşününce, buraya kış döneminde yapılacak ziyaretler için hava şartlarını mutlaka dikkate almalısınız. Zira deniz seferleri de hava koşulları yüzünden çok fazla ertelenebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir