breaking news

Gök Medrese

Ocak 7th, 2013 | by ozkan
Gök Medrese
Sivas
0

gok-medreseSivas’ın en değerli simgelerinden biri olan Gök Medrese; taç kapısı, mermer işçiliği, dış cephesinde bulunan 12 hayvan figürü, ahşap minberi ile Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan medeniyetin en güzel örneklerindendir. Dünya’nın en değerli eserlerinden olan Gök Medrese işlemeleri ve göz alıcı minareleri ile muhteşem bir yapıttır.

Konyalı Kaluyan tarafından yapılan Gök Medrese batı giriş kapısının üzerindeki kitabeden anlaşıldığı üzere 1271 yılında Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Sırlı tuğlaları, mavi çini işlemeleri ile kaplı minareleri, üç dilimli kemeri, iki satırlık kitabesi, üç yönü dolaşan geometrik bordürü ve çeşmesi medreseye ayrı bir hava katmıştır. Gök Medrese’nin Taç Kapısı üzerinde iç içe girmiş iki hayvan figürü bulunmaktadır. Koç, domuz, aslan, yılan, ejder başı kabartmalarının bulunduğu burçların kastedildiği iddia edilmektedir.

Medresenin girişinde sağ kısımda mescit bulunmakta, ahşap minberinin ise sonradan eklendiği bilinmektedir. Mihrabın içi mavi çini ile kaplı olup Ayet-el Kürsi yazılıdır. Ayrıca Gök Medrese içerisinde mermer taşları halen duran bir havuz bulunmaktadır. Bu havuzun bir diğer özelliği de Anadolu’da bilinen en büyük Selçuklu havuzu olması ve 22 köşeli poligonil bir plana sahip olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir