breaking news

Gideros Koyu – Kastamonu

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Gideros Koyu, Batı Karadeniz’de Kastamonu il sınırları içerisinde akıl almaz bir güzelliğe sahip bir koy. Dinlenmek için ve doğanın eşsiz tadını çıkartmak için seçebileceğiniz ender güzel ve aynı zamanda sakin bir yer.

Koyun etrafında gayet mütevazi bir yerleşim alanı mevcut. Doğa talan edilmemiş. Etrafı kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarının farklı yeşil tonlarını ile süslenmiş. Gideros Koyunda sadece iki lokanta ve birkaç ev mevcut.

Bu yeri bilenler Ankara’dan, İstanbul’dan kalkıp buraya gelmeye üşenmiyorlar. Hatta ulaşım için kullanacağınız virajlı yollar, buradan dönenler için hüznün habercisi olmakta.

Koyun içerisine inan yol beton. Toplasanız ancak 200 metreyi geçmez. Meyil ve birkaç virajı kolayca bertaraf edip öyle iniyorsunuz otoparka. Küçük bir de plajı ve kumsalı da mevcut. Kalktım onca yolu geldim, balık yemeden önce illa biraz denize girmek istiyorum diyenleri de kırmıyor Giderus Koyu. Çok isterseniz bir tekne kiralayıp koy dışına da çıkabilirsiniz.

Cide ilçesine 11 km uzaklıkta. Burası aynı zamanda bir sit alanı ve yapılanmaya izin verilmiyor. Homeros’un metinlerinde de yer bulmuş kendisine bu koy.

Yaban ördeklerini besleyip, gün batışını da mutlaka seyredin. Kristal berraklığında suyu olan koyun kıyısında Cenevizlilerden kalma toplarda görmek mümkün. Amazonlar tarafından kurulduğu söylenen yerleşim yerini yine kadın olan İskenderin baldızı Amastris tarafından yıkıldığı da yazılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir