breaking news

Gazipaşa – Antalya

Kasım 24th, 2012 | by ozkan

Akdeniz’in en temiz ve en bakir sahillerine sahip ilçesidir Gazipaşa.Alanyaya olan 40 km uzaklığı ve havalimanı imkaanlarına rağmen alanya gibi kosmopolit bir yer olmamış halen bakir bir yer olarak kalmıştır.Tertemiz denizi ve sahilleri ile adeta cennet gibi bir yerdir.

Gazipaşa’ya Alanya tarafından gelirken tepenin üzerinde olan surlar dikkatinizi çekecektir.Göreceğiniz surlar Selinus antik kentinin kalıntılarıdır.Selinus Kalesi’de Selinus’un en büyük kalıntısıdır.Tarih olarak ortaçağ dönemlerinde kurulmuştur.

İlçede bulunan Balıkçı Barınağını da ele alalım.Toroslardan doğan Hacı Musa Çayı, tepenin yamacını takip ederek geliyor ve burada denize dökülüyor. Eskiden çaylar denizden iç kesimlere yapılan taşımacılıkta çok önemli bir rol oynuyordu.
Nitekim burası Klikyalılar zamanında önemli bir liman kentiydi. Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar döneminde de bu özelliğini korudu. Çay yakın geçmişe kadar önemini kaybetmedi. Balıkçı barınağı yapılıncaya kadar teknelere sığınma evi oldu.

Gazipaşa’da ki en popüler plaj tahmin edeceğiniz üzere Selinus plajıdır.Anayolda tabelayı görebilirsiniz.Anayoldan sadece 2-3 km uzakta.Denize en yakın bina, 200- 300 metre içerde.Yani rahat bir ortam diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir