breaking news

Gaziantep Müzesi

Şubat 13th, 2013 | by ozkan

gaziantep-muzesiGaziantep’te ilk müzecilik faaliyetleri 1944 yılında başlamıştır. 1944 yılında kurulan Gaziantep Müzesi ilk olarak Gaziantep ve çevresindeki eserlerin depo edildiği bir bina olmuştur. 1954 yılında ise söz konusu eserler Nuri Mehmed Paşa Camisi’ne götürülmüş ve 1958 yılında sergiye açılmıştır.
Müzeye girdiğimizde ilk karşımıza çıkan salonda Gaziantep ilinde ve çevre il ve ilçelerde yapılan bilimsel kazılar sonucu ele geçen eserler kronolojik bir sıra ile sergilenmektedir. Sırası ise Paleolitik, Neolitik, ve Tunç Çağı’na tarihlenen pişmiş topraktan yapılmış kaplar, taş baltalar, yongalar, kesici ve delici aletler, kemikten yapılmış çeşitli aletler gibi eserler müzenin bu kısmında sergilenmektedir.
Bulunan eserlerin arasında en dikkat çekici olanları iki ve dört tekerlekli minyatür arabalardır. Bu eserlerin yanı sıra Tilmen Höyük’te ele geçmiş olan Hitit dönemine tarihlenen seramik kaplar, tablet ve mühürler, bronz mızraklar ile figürinler de oldukça ilginç eserlerdir. Bölgede Hitit dönemi yerleşimi oldukça fazla olduğundan, bu devirlere ait eserlerin de müzede sayıca diğerlerinden fazla buluntu grubu oluşturmaları pek de ilginç bir durum değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir