breaking news

Gaziantep El İşi Sanatları

Şubat 25th, 2013 | by ozkan

gaziantep-el-isiDenizlerde bulunan bazı deniz hayvanlarının kabuklarında yer alan sedefçilikte kullanılan sert, beyaz ve gökkuşağı pırıltılı fosforik özellik taşıyan bu maddeye sedef ismi verilmektedir. Bu maddeyi işleyen kişiye ise sedefkar denmektedir. Asırlardır yer yüzünde bulunan sedef milletlerin farklı sanat ve kültür anlayışlarına göre şekil almıştır.

15. yüzyıldan itibaren Türk-İslam eserlerindeki yerini de alan sedef geometrik desenlerin zaman içerisindeki gelişmeleri ile birlikte kendi gelişimini de sürdürmüştür. Daha sonraları kendi içerisinde kıvrılma, dallanma, ana ve yardımcı bağlar ile bağlanma, birbirini kesme ve düğümleme yolları ile çeşitli kompozisyonla meydana gelmiştir.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre Gaziantep’te sedef kakmacılığı 1963 yılında ortaya çıkmıştır. İlk sedef atölyesini açan kişi ise Arif Demir’dir. Sedef Kakmacılığı Gaziantep el işi sanatları arasında önemli bir yere sahiptir.

Arif ve Fikret Demir kardeşler Gaziantep’te ilk sedef kakmacılığı atölyesini kurarak bu sanatın ilerlemesini sağlamışlardır. Bu iki usta isim de günümüzde hala hayattalardır. Fikret Demir bugün Sedef Kakmacılar Odası Başkanlığını yapmaktadır.

Günümüzde Gaziantep’te faaliyet gösteren 50 adet sedef atölyesi bulunmaktadır. Bu atölyelerde genel olarak turistlere yönelik eşyalar yapılmakta olup, Ortadoğu’ya satış yapılmaktadır. Gaziantep’te işlenen ve satılan sedefin ülke ekonomisine önemli bir katkısı bulunmaktadır.
Yapılan sedef işinde motif şekil ağırlıktadır. Tüm çalışmalarda günümüzde bile Selçuklu ve Osmanlı kültürlerinin izlerini görmek mümkündür. Belki de tek eksik yön ise geçmiş örneklere olan bağlılıklarından vazgeçememeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir