breaking news

Galata Kulesi – İstanbul

Aralık 16th, 2012 | by ozkan

galata-kulesi-4Galata Kulesi, İstanbul’un kendi adını da verdiği semti olan Galata semtinde bulunur ve yerden yaklaşık 70 metre yüksekliğe sahiptir.

Kule, İstanbul’un sembollerinden birisi olarak bilinir. M.S. 507 yılında, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırılan kule, aslında bir fener kulesi olarak yapılmıştır.

Bu dönemde kule, ahşaptan imal edilmişti. Haçlı seferleri döneminde tahrip edilen kule, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taştan İsa Kulesi adı ile yeniden yapılmıştır.

Cenevizliler tarafından kule yapımı bittiğinde İstanbul’un en büyük yapısı olma özelliğine de sahipti. 1453 yılında Osmanlıların İstanbul’u fethi ile kule de Osmanlıların eline geçmiş ve hemen her yüzyıl da en az bir kere kule bakımdan ve tamirattan geçirilmiştir.

15.yy da kule esirleri hapsetmek için zindan olarak kullanılmıştır. 16 yy da bu kez yangın kulesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 17.yy da Hezarfen Ahmet Çelebi kollarına tahta kanatlar takarak tarihteki ilk insan uçuşunu gerçekleştirmiştir.

1832 yılındaki Galata Yangının da hasar almışsa da II. Mahmut tarafından yeniden onarılmıştır.

İstanbul’un önemli kısımlarını panoramik olarak görülebileceği kule de, günümüzde restoran bulunmakta, kulenin balkonunda ise burada bulunan işletmeden alabileceğiniz yiyecek veya içecek eşliğinde İstanbul’u seyredebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir