breaking news

Foça-İzmir

Şubat 5th, 2013 | by ozkan

izmir-focaFoça, İzmir’in kuzey kısmında yer alan bir sahil ilçesi konumundadır. Foça kenti, Antik Çap zamanında İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığı için orada denizde yaşan foklardan dolayı Phokaia adını almıştır ve bu sözcük günümüze Foça olarak gelmiştir.
Foça kendi, İyonyalılar tarafından milattan önce yaklaşık 11. yüzyılda kurulmuştur. Foçalıların tarihine bakacak olursak tarihte usta denizci olarak bilinmektedirler. Bunun ile birlikte mühendislik alanında da çok gelişmiştir Foça halkı. Foçalılar geçmişte Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de çok sayıda koloni kurmayı başarmıştır.
Ayrıca Foçalıların bir diğer önemli özelliği ise altın ile gümüşü karıştırarak tarihte ilk defa elektron sikkeyi bastıran uygarlıklardan biri olarak bilinmektedir. Bu ilerleme daha sonra bir çok uygarlığa yayılmıştır ve uygarlıkların Foçalılardan etkilenmesini sağlamıştır.
Foça güzel bir sahil ilçesi olduğu için turistlerin ilgisini çekebileceği bir çok turistik mekana sahiptir. Bunların başında ise Siren Kayalıkları gelmektedir. Ayrıca denizinin berrak ve temiz olması turistlerin dikkatini çeken noktalar arasında yer almaktadır. Tüm bunlar ile birlikte günümüzde sayısı gittikçe azalan akdeniz foklarının yaşam alanlarından biri olması da Foça ilçesini önemli kılan bir diğer unsur olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir