breaking news

Eynal Kaplıcaları – Simav

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Eynal Kaplıcalarını, Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “Şehirlerden yarım saat uzaklıkta ılıca vardır. Böylesi dünya yüzünde yoktur” diye tarif ederek, bize Eynal hakkında söyleyecek çok fazla şey bırakmamıştır. Evliya Çelebi, Eynal Kaplıcalarını 1671 yılında ziyaret etmiştir.

Kaplıcalar, Simav’ın 5km kuzeydoğusunda, Gölcük Dağı eteğinde bulunmaktadır. Simav’dan Emet’e doğru giden yol hemen Eynal Kaplıcalarının yanından geçer.

Kaplıcaların Frigyalılar zamanından beridir bilindiği ve işletildiği söylense de, zaman içerisinde deprem ve suların tektonik yapısı sonucu kaybolduğu ve yeniden ortaya çıktığı öngörülmektedir. Romalılar ve Selçuklularında işlettiğini bildimiz kaplıcalar Osmanlı Döneminde Çandarlı Halil Paşa Vakfı olarak hizmet vermekteydi.

Cumhuriyet döneminde bakımsızlıktan harap olmuş kaplıcalar ilk olarak 1934 yılında Sadık Ülkem tarafından ele alınmıştır. 1967 yıllarında tesislere kavuşan ve Turizm’e açılan kaplıcalar, 1989 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezleri arasına alınmıştır. 1991 yılında İl Özel İdaresi tarafından Valiler Konuk Evi yapılmış ve aynı yıl Kaplıcaların işletmesi Simav Belediyesine verilmiştir.

Kaplıcalar bölgesinde, çay bahçesi, mangal ve piknik alanları, çocuk oyun parkları, gezi alanları, yürüyüş parkurları, çeşitli spor sahaları da bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir