breaking news

Etnografya Müzesi

Aralık 29th, 2012 | by ozkan
Etnografya Müzesi
Ankara
0

 ankara-etnografya-muzesiAnkara’nın Namazgah semtinde yer alan Etnografya müzesi 1930 yılında hizmete açılmıştır. Atatürk’ün naaşı Anıtkabir tamamlanıncaya kadar 1953’e kadar Etnografya Müzesinde kalmıştır.

Etnografya Müzesinin önünde Atatürk’ün ata binmiş bronz bir heykeli sergilenmektedir. Bu heykel 1927 yılında İtalyan P.Conanica’ya yaptırılmıştır. Müzede Selçuklu döneminden günümüze ulaşabilen örnekler sergilenmektedir. Etnografya müzesi Türk tarihinin göbeği olan Anadolu’nun farklı yörelerinden çeşitli halk giysileri, ayakkabı, takunya çeşitleri, süslere de ev sahibi yapmasının yanı sıra geleneksel Türk sanatının temsili olarak farklı el işleri de sergilemektedir. Türklere özgü dokuma tekniğiyle dokunmuş çeşitli yörelerden gelen halıların sergilendiği bir koleksiyon da mevcuttur. Etnografya müzesi sergilediği eser sayısınca oldukça zengindir. Saydıklarımızın yanı sıra Osmanlı’ya ait yay, kılıç, tabanca, tüfek gibi çeşitli tarihi silah çeşitleri de sergilenmektedir. Etnografya Müzesinin sergilediği en değerli parçalar arasında Nevşehir Taşhur Paşa Camii mihrabı, Selçuklu Sultanı 3. Keyhüsrev’in tahtı, Siirt Ulu Camii minberi, Merzifon Çelebi Sultan Medresesinin kapısı ve Ahi Şerafettin Sandukası bulunmaktadır. Ayrıca bu eserler Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendirler.

Ankara Talatpaşa bulvarında bulunan Etnografya müzesi, pazartesi dışında her gün, yazın 8.30 ile 17.30 arası, kışın 8.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir