breaking news

Eskişehir Gezilecek Yerler

Ocak 22nd, 2014 | by Tatil Kutusu
Eskişehir Gezilecek Yerler
Blog
0

Samimiyeti ve kültürel zenginliğiyle bilinen Eskişehir, birçok turistik yeri, tarihi yapıları ve parklarıyla gezginlerin oldukça beğenisini kazanmaktadır.

eskisehir_gezilecek_yerler

Eskişehir’e gittiğinizde öncelikli olarak gezmeniz gereken yer Porsuk Çayı’dır. Porsuk Çayı 450 kilometrelik uzunluğuyla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Porsuk Çayı’nın üzerinde gondollarla gezerken Eskişehir’in muazzam yeşilliğini seyredebilirsiniz. Gondollar Eskişehir’de Venedik havasını yaşatan en önemli etkinliklerden bir tanesidir. Gondolları kullanan kişilerin Venedik’teki gibi özel kostümler giymesiyle gondol gezintisi sırasında kendinizi adeta bir masal kahramanı gibi hissedeceksiniz. Özellikle Bayan tur gurupları,porsuk Çayı’nın etrafında bulunan kafeler, restoranlar, hediyelik eşya satan dükkânlar gibi çeşitli mekânlar sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Porsuk Çayı’nın hemen yanında bulunan Doktorlar Caddesi, onlarca restorandı, alışveriş yapabileceğiniz mağazayı ve değişik konseptler içeren dükkânı bir araya getirmektedir. Eskişehir’in en hareketli caddelerinden biri olan Doktorlar Caddesi’nden sonra Çarşı, Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi’ de gezilmesi gereken yerlerdendir.

Eskişehir’in en önemli turistik yerlerinden biri olan Odun pazarı Evleri, en eski yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir. Dünya çapında bir üne sahip olan Odun pazarı Evleri, herkes tarafından görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Osmanlı ve Türkmen yaşayış şeklinin yansıtıldığı bu evlerin tarihi Eskişehir’in tarihiyle özdeştir. Bu evlerin bazılarında hala yaşam devam etmektedir. Odun pazarı evlerinin olduğu bölgede kurulan el sanatları pazarı da el işi yöresel yemekler ve hediyelik eşyaları misafirleri için sunmaktadır. Odun pazarı gezintisinin devamında yine aynı bölgede yer alan Cam Sanatları Müzesi, Kurşunlu Külliyesi, Lületaşı Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Eskişehir’in yöresel yemeklerini tatmak için Hamam Yolu’nda çiğ börek yiyebilir, Çarşı’daki uzun yıllardır hizmet veren dükkânlarda Balaban Kebabı yiyebilirsiniz. Eskişehir’in ünlü Met Helvası ’da tadını asla unutamayacağınız lezzetler arasındadır.

Masal Şato ’suyla kendinizi masal dünyasında hissetmenizi sağlayacak Saz ova Parkı, gezinti sırasında dinlenmeniz ve doğayla iç içe olmanız için ideal bir yerdir. Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Uzay Gemisi, çocuk parkı gibi alanlarıyla çocuklu aileler içinde oldukça keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer olan Saz ova Parkı büyük bir alan kaplamaktadır. Gezginlerin tüm parkı rahatça dolaşabilmeleri için ücretsiz hizmet veren minyatür tren size doğayla baş başa keyifli bir yolculuğa davet ediyor.

Özellikle gezi rotasında; Eskişehir’de gezilecek yerler listenize Kent Park, Haller Gençlik Merkezi, Atlıhan Çarşısı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Devrim Otomobilini de eklemeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir