breaking news

Erzen Hatun Kümbeti

Ocak 8th, 2013 | by ozkan

erzen hatun kümbetiErzen Hatun Kümbeti üzerinde bulunan kitabeye göre 1396-1397 yıllarında Emir Ali’nin kızı Erzen Hatun için yaptırıldığı bilinmektedir. Daha narin ve farklı süslemelere sahip olan kümbette üstün özelliklere sahip taş işçiliği görülmektedir. Görsel olarak herkesi kendine hayran bırakan bu yapı iki katlı kümbet mezar odasına sahiptir. Mezar odaları çapraz tonozlar ile örtülüdür. Kare şeklinden köşelerin pahlanması ile onikigen gövdeye çevrilen kümbet farklı tarzı ve işçiliği ile ön plana çıkmaktadır.

Daha önceki kümbetlerde bu denli narin işlemelerin ve işçiliğin bulunmaması da bir bayana ait olmasından ötürü geldiği sanılmaktadır. İçten dairesel planlı olan kümbet, içten kubbeli ve dışarıdan iki katlı örtü sistemi sayesinde konik külah yapısında örtülmüştür. Ahlat kümbetleri içerisindeki en zengin bezemelere sahip olan bu kümbet Gevaş Halime Hatun Kümbetine benzemektedir.

Kümbetin alt kısmında kare planlamasında mumyalık alan bulunurken üst kısmında da duvarları rozetlerle süslü sivri kemerli alınlığı bulunmaktadır. Kuzey kısmındaki merdiven sayesinde de kümbetin içine giriş yapılabilmektedir. Sizler de bu mükemmel taş işçiliğine sahip ve ilginç mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Kümbeti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir