breaking news

Erdek

Mart 29th, 2013 | by ozkan
Erdek
Balıkesir
0

erdek2   Deniz kıyısı tatili deyince, birçok kişinin aklına Ege ve Akdeniz bölgesi gelir. Oysaki Marmara bölgesinde de biribirinden güzel deniz kıyısı sayfiye yerleri mevcuttur, dolayısı ile denize girmek için uzun yollar gitmeye gerek yok. Erdek böylesi tatil cennetlerinden birisidir. Son yıllarda Ege ve Akdeniz’in popüleritesini arttırması ile birlikte geri planda kalmış olsa da, Erdek’in müdavimleri her yaz gelip, bu şirin kasabada tatillerini geçirmekte ısrar etmektedir.

Erdek Kapıdağ’ın eteğine serilmiş bir sahil kasabasıdır ve deniz ile hayat iç içedir. Birçok tatil yöresinde denize girmek için şehir dışına çıkmak gerekirken, Erdek’te sahil ve plaj şehrin içindedir. Şirin çaybahçeleri, yürüyüş parkurları, gece kulüpleri ve diğer eğlence mekânlarının hepsi deniz kıyısına sıralanmıştır. Yani tatil süresince hangi aktiviteyi yaparsanız yapın, muhakkak deniz kıyısında bulunuyorsunuzdur.

Erdek sadece deniz turizmi ile değil, aynı zamanda tarih turizmi ile de hizmet vermektedir. Kapıdağ’ın içinde yer alan Kyzikoz Antik şehri, Kızlar Manastırı ve ve Kapıdağ’ının zirvesinden Marmara denizi ile Erdek körfezinin birleştiği manzara özellikle günbatımında görülmeye değer. Evliya Çelebi’nin Seyehatname’sinde Erdek’in kaynak sularından, zeytinyağının lezzetinden ve şarabının güzelliğinden bahsettiği bilinmektedir.

Erdek turizm açısından son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Birbirinden şık, modern otel ve kompleksler turistlerin hizmetine sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, orta bütçeler için mütevazi moteller ve uygun fiyatlı pansiyonlar da turistlerin barınma ihtiyacına cevap vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir