breaking news

Eminönü

Mart 15th, 2013 | by ozkan

eminonu-vapur-limandan-ayrilirken         İstanbul’un en önemli simgelerinden ve merkezi olarak sayılabilecek ilçelerinden biri olan Eminönü, geçmişi ve tarihten kalan eserleri ile büyük bir tarihe sahiptir. İnsanların İstanbul’a geldiklerinde ilk uğradıkları yerlerden biri olan Eminönü; Tarihi yarımada olarak bilinen kısımda yer almaktadır. Kuzeyden Haliç, Güney’den Marmara Denizi ve Doğu’dan İstanbul Boğazı ile çevrili olan Eminönü; Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde daima aktif ve önemli bir ilçe olarak tarihteki yerini almıştır. Meydanları, camileri, kuleler, denizi, köprüsü, treni, metrosu, sarayları, rıhtımları ve daha nicesi ile birçok açıdan önemli bir ilçe olma özelliğine sahiptir.

Semtin başlıca mahalleleri; Eminönü, Sirkeci, Bahçekapı, Cağaloğlu, Sultanahmet, Süleymaniye, Çemberlitaş, Çarşıkapı, Beyazıt, Laleli, Kadırga Gedikpaşa, Kumkapı, Çatladı kapı, Mahmutpaşa’dır.  Eminönü’nde ve çevresinde yer alan en önemli tarihi eserlerden bazıları; Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Dikilitaş, Ayasofya, Küçük Ayasofya Camii, Beyazıt Camii, Burmalı Sütun, Örmeli Sütun, Çemberlitaş Sütunu, Aya İrini Kilisesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Şehzade Camii, Yeni Camii, Laleli Camii, Gülhane Parkı Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, İstanbul Üniversitesi, Nuruosmaniye Camii’dir.

Bu eserler ve daha nicesi her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte ve Eminönü Osmanlı’dan kalma en önemli eserlerin örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir