breaking news

Eğirdir Gölü – Isparta

Kasım 22nd, 2012 | by ozkan

Eğridir gölü, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 4. gölüdür ve Isparta ili sınırları içerisinde, kendi adını taşıyan eğridir ilçesinde bulunmaktadır.

Göl, göller bölgesi denilen alanda bulunan ve doğal zenginlik açısından en çok öneme sahip göllerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Eğridir Gölü, denizden 920 metre yükseklikte ve 468km2 yüzölçümüne sahiptir.

Gölün genişliği 3 ila 15 km mesafeler arasında değişirken uzun olan kısımda bir uçtan diğer uca 50kmye varan bir uzunluğa sahiptir. Ortalama 14 metre derinlikte olan gölün en derin yeri 16,5 metre olarak ölçülmüştür.

Gölde balıkçılık gelişmiştir ve bir hayli zengin kerevit yataklarına sahip olmanın yanı sıra enerji üretimi içinde büyük önem taşır.

Göl içerisinde 2 tane adacık bulunur. Bunlardan birisi Can Adası olarak bilinir ve 7 dönümlük bu alan 1933’te Atatürk’e hediye edildiyse de, mirasçılarının ardından tekrar Eğridir Belediyesine geri geçmiştir. Piknik alanlarının yanı sıra çadır ve karavan turizmi için ciddi önemli merkezlerden birisidir.

Yeşil Ada ise, Eğridir’in en güzel turizm bölgesidir. Konaklama merkezleri yerli yabancı turistleri ağırlarken ünlü Aya Stefanos kilisesi gibi tarihi zenginlikler de bulunmaktadır.

Göl, Isparta şehir merkezine 45 km yaklaşık 1 saat uzaklıkta, Isparta Konya yolu üzerindedir. Bu yolun büyük kısmı gölün çevresinden devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir