breaking news

Dupnisa Mağarası – Kırklareli

Aralık 2nd, 2012 | by ozkan

Dupnisa Mağarası, Kırklareli ili, Demirköy ilçesi Sarpdere sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Mağara köye yaklaşık 5-6 km uzaklıktadır. Aslında burası bir mağara sistemi desek daha doru olacaktır.

Mağaralar toplamda da 3 tane ve iki kattan oluşuyor. Mağaraların tamamı birbirine bağlı şekildeler. Toplam uzunlukları ise yaklaşık 3000 metre civarındadır.

İki katlı mağaranın üst katını Kuru ve Kız mağaraları oluşturmaktadır. Bu mağaraların 50 – 60 metre kadar altında ise Sulu mağara bulunuyor. Bu mağara içerisinde bir yer altı nehri de var. Sulu mağaranın uzunluğu yaklaşık 1977 metre.

Mağaranın son kısmı girişine göre 60 metre daha alçakta bulunuyor ancak mağaranın denizden 345 metre yukarıda bulunduğunu da belirtelim.

Mağaralardan Kız mağarası yoğun yarasalar nedeni ile turizme tamamen kapalıdır. 15 Kasım ve 15 Mayıs tarihleri arasında kışı geçirmek ve üreme dönemleri içerisinde bu mağarada yaklaşık 60 bin yarasanın bulunduğu biliniyor.

Yol problemlerinin yanı sıra tesis eksikleri de turizm konusunda yeterli alt yapısının olmadığını ne yazık ki söylemek durumundayız.

Ancak her şeye rağmen burayı gidip görmek isteyenlere tavsiyemiz buraya mutlaka kendi aracınızla gitmeniz. Işıklandırılmamış bölümleri için yanınıza aydınlatma araçlarınızı da beraberinizde götürmeniz gerekli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir