breaking news

Dumlupınar Şehitliği – Kütahya

Ekim 17th, 2012 | by ozkan

Söz konusu Kurtuluş Savaşı olunca hem anlatılan hikâyeler hem de gezilen yerler her seferinde insanların tüylerinin dikilmesine neden oluyor.

Savaşın çok yoğun olarak geçtiği, kahramanlık destanlarının yakın geçmişte yazıldığı yerlerden birisi de şüphesiz Dumlupınar.

Başkomutanlık Meydan Savaşında şehit olan askerler için yapılmış Dumlupınar Şehitliği, 1992 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmış ve Büyük Taarruzun 70. yıldönümü şerefine 30 Ağustos ta hizmete açılmıştır.

Mimar Nejat Dinçel tarafından hazırlanan proje isimleri tespit edilen 500 er ve 100 civarı subayın mezar taşları ile namazgâh, şadırvan ve otoparktan oluşmuştur.

Şehitlik içerisinde Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak Paşanın savaş sırasında giydikleri kıyafetlerle temsil edilmiş bir anıtı da bulunmaktadır. Bu anıt şehitliğin girişinde bulunur ve Tankut Öktem tarafından yapılmıştır.

Haluk Tezonar tarafından yapılan Milis Anıtının bir adı da Kurtuluş Savaşı anıtıdır. Türk Halkını temsil eder. Kucağında çocuğu ile genç bir kadın, genç bir milis ve yaşlı bir erkek figürleri bulunmaktadır.

Yine Tankut Öktem tarafından yapılmış olan Mehmetçik Anıtı ise isimleri bilinemeyen şehitleri temsil eder. Son olarak Şehit Baba ve Oğul anıtı bulunmaktadır. Çetmeli Kara ali Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı anısına dikilmiştir. 11 yıl değişik bölgelerde savaşan çavuş ile 19 yaşındaki onbaşı oğlunun savaş esnasında karşılaşmalarını şehit olmalarını temsil eder. Bu anıtın yapımı da Haluk Tezonar üstlenmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir