breaking news

Dubrovnik

Aralık 30th, 2013 | by Tatil Kutusu
Dubrovnik
Blog
0

Eski adı Ragusa olan Dubrovnik, Unesco’nun başlattığı yenileme çalışmaları sayesinde gezginlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ortaçağ’dan kalma tarihi eserleriyle tanınan Dubrovnik, Hırvatistan’ın Adriyatik Deniz sahilinde bulunan 49.000 nüfusa sahip şehridir.

dubrovnik-nerede

Şehirdeki gezintinize Ancient City Walls’la başlayabilirsiniz. Ancient City Walls’ın, 10. Yüzyılda Adriyatik Denizi’nden gelecek saldırılara karşı inşa edilmiş surları tüm şehri tepeden görmenizi sağlıyor. Şehir manzarasına bakarken savaşın etkilerini de savaşta hasar alan binaların yeniden yapılandırılmasından dolayı oluşan, iki farklı renkte olan çatılardan rahatlıkla görebilirsiniz. City Walls’taki manzaraya ulaşmak için oldukça fazla sayıda merdiven çıkmanız gerekecektir. Bu nedenle sabahın erken saatlerinde veya akşamüstü serinliğinde City Walls’u gezmeniz daha rahat ve sıcağa maruz kalmadan gezmenizi sağlayacaktır.

Dubrovnik seyahatinizde gitmeniz gereken yerlerden biri de Buza Cafe. City Walls’da gezdikten sonra buraya gelerek hem denize girebilir hem de kahvenizi ya da içkilerinizi güzel manzaraya karşı yudumlayabilirsiniz. Adrenalin seviyenizi arttırmak isterseniz buradaki yüksek kayalardan denize atlayan insanları takip etmeniz yeterli. Gece de hizmet veren bu yer Dubrovnik’e bir daha gelme sebeplerinizden olabilir.

Politik ve kültürel olaylara, kutlama, tören gibi etkinliklere ev sahipliği yapan Stradun Caddesi’de Dubronik’e gittiğinizde gezi listenizin başlarında olması gereken yerlerden bir tanesi. Roma ve Yunan etkilerini taşıyan bu cadde turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Birçok kafe, çeşme, kilise, dükkan ve mağazanın bulunduğu Stradun Caddesi’nde gezinirken çeşitli Hırvat dondurmalarının tadına bakabilir, sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Lokrum Adası da Dubrovnik’te gezilmesi gereken yerlerden. UNESCO tarafından korumaya alınan adada eşsiz bir doğa sizi bekliyor. Ayrıca bu ada birçok efsane ve hikâyeyi de topraklarında gizliyor. Lokrum Adasına yolunuz düşerse gitmeniz gereken en önemli yer ise eşsiz botanik bahçeleridir. Eski şehir limanından her yarım saatte bir kalkan teknelerle 10 dakikada adaya ulaşabiliyorsunuz.

Onofrio Çeşmesi, Franciscan Manastırı ve Müzesi, Çan Kulesi, Orlando Sütunu, Rektör Sarayı, Pile Kapısı, Ploce Kapısı, Aziz Blaise Kilisesi, Sponza Sarayı, Gundulica Meydanı, Katedral, St. Saviour Kilisesi, Mescit, Lovrijenak Hisarı, Akvaryum, Eski Liman, Etnografya Müzesi, Prijeko Caddesi ve Cavcat’da Dubrovnik’te gezilip görülecek başlıca yerlerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir