breaking news

Datça – Muğla

Kasım 26th, 2012 | by ozkan

Datça, Muğla’nın meşhur 12 ilçesinden birisidir. Marmaris’e 70 km uzaklıktadır. Komşusu olan Marmaris ve Bodrum’a nazaran daha sakin ve sessiz bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz Datça için.

Datça’ya ulaşmak için Dalaman veya Bodrum havaalanlarını kullanılabilir. Dalaman Havaalanı yakın olsa da, yazın Bodrum Havaalanına geçip oradan yaklaşık 2 saat süren feribot yolculuğu ile Datça’ya geçmek alternatif bir ulaşım şekli olarak ta düşünülebilir.

Denize girmek ve dinlenmek ve eşsiz Ege’nin tarihi havasını solumak için birçok koy bulabilirsiniz. Zaten yarımadanın üzerine kurulu ilçe, Egenin girintili çıkıntılı doğası ile beraber ele alındığında birçok koya ev sahipliği yapması kaçınılmaz oluyor.

Çiftlik Koyu, Kuruca Bük, Karaincir Koyu, Kargı Koyu, Ova ve Hayıt Bükleri, Palamut Bükü, Akvaryum Koyu, Domuz Bükü Akdeniz kısmında kalan koyları olarak sayabiliriz.

Ege denizine bakan koyları ise, Murdala ve Çatı Koylarını sayabiliriz.

Datça’nın tarihi de beraberindeki ilçe ve yerleşim merkezlerindekiler gibi bir hayli eskidir. M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan tarihinde adını Osmanlı Döneminden almış, Osmanlının son dönemlerinde, son padişahlarından Sultan Reşat döneminde Reşadiye olarak anılsa da, Cumhuriyetle beraber tekrar Datça ismini geri almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir