breaking news

Damlataş Mağarası

Aralık 4th, 2012 | by ozkan
Damlataş Mağarası
Akdeniz
0

 Astım hastalarının şifa bulduğu bu harika mağarada binlerce sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Görsel anlamda harika olan bu mağaranın içindeki sarkıtlardan bazılarının 15 bin sene öncesine ait olduğu anlaşılmaktadır.

Mağaranın turizm açısından çok sağlık açısından şifa bulmak isteyenlerin ziyaretçi olduğu bilinmektedir. Normal ortamdan 10 misli fazla karbondioksit, nem ve radyoaktivite unsurlarının bulunduğu tespit edilmiştir. Astıma iyi gelen bu unsurların tedavi için giden hastaların düşük bir ücret ödeyerek bir süre burada kaldıkları bilinmektedir. Turizme açık bu mağaranın 50metre uzunluğunda bir geçidi, 15 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde bir boşluğu ve binlerce güzel sütunu ve dikiti vardır.

Mağara ortamının ısısının yaz ve kış aylarında 22.3 derece olduğu ve dış ortamdan tamamen arınmış olduğu bilinmektedir. Toros dağlarının eteklerinde olan bu harika mağara sağlık turizmi dışında birçok yabancı ülkenden de turist ağırlamaktadır. 1948 yılında taş ocağı olarak dinamitle patlatılan alan sonrasında mağara bulunmuştur. Sağlık ve doğal güzellik anlamında bu değerli mağarayı sizler de mutlaka gezip görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir