breaking news

Cizre Kalesi

Şubat 23rd, 2013 | by ozkan

cizreÜlkemiz sahip olduğun güzellikler ile her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu doğal güzellikler ile birçok insan tarafından ziyaret edilen yerlerinden biri de Şırnak İlidir. Günümüzde Cizre İlçesinde bulunan ve İ.Ö. 4000 yıllarında Guti İmparatorluğu tarafından yapılan Cizre Kalesi kısmen yıkılmış olsa da hala ayakta durmaktadır. Dicle Nehri kıyısında yapılan bu kalenin surlarında yapım malzemesi olarak siyah bazalt taşı kullanılmıştır.

Zaman içerisinde yapılan savaşlardan dolayı kale bir takım zarara uğramıştır. Kale Abbasiler, Babiller ve Asurlular zamanında onarım geçirerek aktif olarak kullanılmıştır. Günümüzde yerli halk tarafından kale ile ilgili farklı söylentiler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Gutilerin bu kaleyi yaparken surlarına Nuh’un Gemisinin şeklini vermişlerdir. Kuzey taraftaki surlar geminin ucu şeklinde daralmaktadır. Buna karşın güney taraftakiler ise genişlemektedir.

Günümüzde ayakta olmayan yapılar hakkında tarihi kaynaklardan bilgiler almaktayız. Buna göre Cizre Kalesi yapıldığı dönemde 3 katlı ve 360 adet odaya sahiptir. Bunların yanı sıra yine kalenin içerisinde hamamlar, zindanlar ve hücreler gibi çeşitli yapılar bulunmaktaydı. Kalenin ortasında bulunan alan ise 1700 yılından itibaren çeşitli meyvelerin yetiştiği bir bahçe haline getirilmiştir.

Kalenin 1480’li yıllarda Cizre Emiri Tacdin tarafından ev olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Ev olarak kullandığı yapı ise kalın taşlardan yapılmış duvarlara sahip, iki katlı ve on odalı bir yapı olduğu bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir