breaking news

Çıralı – Kemer/Antalya

Kasım 8th, 2012 | by ozkan

Çıralı için saklı bir cennet desek sanırım pek yanlış olmaz. Güneş, deniz, doğa ve tarihin hepsi bir arada.

Çınarlı beldesi Antalya Kemer’e bağlı, Akdeniz’in en temiz olduğu yerlerden birisidir. 3 km’nin biraz üzerinde sahili bulunmaktadır. Sahilin genişliği 50 ila 10 metre arasında değişmektedir.

Çınarlı da göze çarpan en önemli unsurlardan birisi de yapılaşmadır. En yüksek binaları 3 katlıdır, daha yüksek bina göremezsiniz. Bu durumun sonucu yörede otelden ziyade pansiyonlar bulmak mümkündür.

Yapılaşmanın böyle kalmasındaki en büyük neden ise Çınarlının dört bir tarafı doğal sit alanı ilan edilmiştir. Güney ucunda bulunan Olympos Antik kentinin bulunduğu vadi Arkeolojik Sit alanı, kumsal ve kıyı ise 1. Ve 2. Derecede doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Çıralı aynı zamanda nesli tükenmeye yüz tutmuş bazı kuşlara ev sahipliği yapmakla beraber, Caretta denizkaplumbağalarının da üreme alanlarından birisidir.

Çıralı’ ya ulaşmak çok zor değildir ancak çok ta kolay olduğunu söyleyemeyiz. Antalya – Kumluca – Kaş istikametinde yol alırken Tekirova’dan sonra Çıralı 7km tabelasını gördüğünüzde sola döndüğünüz de zaten tabelada yazdığı gibi 7 km sonra Çıralı’ da olacaksınız.

Toplu taşıma araçları için Çıralı kavşağına kadar gelip Çıralı dolmuşlarına binmeniz gerekecektir.

Beldede 200 civarı pansiyon vardır. Bu pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Pansiyonlar 5 ila 20 odalı arasında büyüklüklere sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir