breaking news

Çayönü – Diyarbakır

Şubat 10th, 2013 | by ozkan

Diyarbakir-Cayonu

Diyarbakır’ın kuzeyinde, Ergani Ovasında, Dicle Nehri’nin kenarında bulunan Çayönü’nde ilk çalışmalar 1963 yılında başlamıştır. Kazılardan elde edilen bilgiler ışında bölgede ilk yerleşimin İ.Ö. 10.200 yılında başladığı İ.Ö. 4200 yılına kadar devam etmiştir.
6000 yıllık bir süreçte birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Çayönü’nde bu sebeple farklı mimari tasarımlarda yapılar bulunmuştur.

Bunlara örnek vermek gerekirse yuvarlak planlı kulübeler, ızgara plan ve taş döşeli yapılar gösterilebilir. Taş malzemeden yapılmış temele sahip kerpiç binaların günümüze kadar gelen en eski örnekleri yine Çayönü kazılarında bulunmuştur.

İlk dönemlerde insanlar genel anlamda avcılık ile geçinseler de bazı buğday ve baklagillerin kalıntılarına da rastlanmıştır. Zamanla Çayönü’nde yaşayan bütün insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelmiştir. Avlanan hayvanlar arasında domuz ve keçilerin bulunduğu elde edilen buluntulardan ortaya çıkarılmıştır.

Çayönü’nün en önemli özelliği bir geçiş aşaması olarak tarihe geçmiş olmasıdır. İnsanlar burada avcı konumundan üretici konumuna geçmişlerdir. Burada yapılan kazılarda en çok küçük aletler ortaya çıkarılmıştır. İnsanlar günlük hayatlarında kullanacakları aletleri basit bir yöntemle üretmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir