breaking news

Büyükada

Aralık 16th, 2013 | by Tatil Kutusu
Büyükada
Adalar
0

İstanbul’a bağlı ve civarında bulunan adaların en büyüğüdür Büyükada . Zaten isminden de anlaşılır, bir diğer ismi ise Prens Adaları olarak geçmektedir. Beş kilometre karelik yüz ölçüme sahip olan adanın üzerinde genelde yazlık evler kurulmuştur. Bu nedenle nüfus yoğunluğu kış mevsimine nazaran yazın daha çoktur. Elit kesimin çeşitli konakları olmakla birlikte köşklere de sıkça rastlayabiliriz. Adanın en büyük özelliği resmi araçlar hariç hiçbir aracın olmamasıdır. Ulaşım bisiklet ve Faytonlar ile sağlanmaktadır. Gazinoları, plajları, kır bahçeleri, manastırı gezilmesi gereken ve ziyaretçilerine sosyal aktivite sağlayan yerlerin başında gelir. Motorlu araçların olmaması sebebi ile gürültüden ve kirlilikten uzak hem doğa hemde deniz ile iç içe harika bir yerdir Büyükada .

Tarihi dokusunu inceler isek eski zamanlarda yoğun nüfusa sahip olan Rumların varlığından söz edebiliriz. Adanın en tepesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı birçok ziyaretçinin belkide adaya gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ada üzerinde birçok kilise ve manastırın izlerini günümüzde azda olsa rastlamak mümkün. Ayios Dimitrios kilisesi Ortodoks cemaatinin ayinlerini yaptığı dini mekan olarak bilinir. Kilise ve manastırların yanı sıra ada üzerinde bulunan camilerden de söz etsek fena olmaz. Toplamda 4 cami bulunur ve bu camilerden en dikkat çekeni, büyüğü Hamidiye Camii’dir.

 

 

Yerli ve yabancı turistlerin sosyal aktiviteleri arasında plajlarda yüzmek ve eğlenmek vardır. Ada üzerinde bulunan 7 adet plajdan en iyisi ise Prenses Koyu Plajıdır. Ayrıca Adalar Müzesi ile tarihi adanın birçok kalıntıları, belgeleri sergilenmektedir ki ada ziyaretçileri müzeyi gezmeden adadan ayrılmaz.

Adaya ulaşım deniz yolu ile sağlanmaktadır. Yaz ve Kış tarifeleri ile hafta içi ve hafta sonları birçok vapur seferleri düzenlenmektedir. Devlete bağlı olan vapurların yanı sıra özel firmaların düzenlediği turlar ile adaya ulaşmak mümkündür. İstanbul’u merkez alırsak adaya yaklaşık 1 saat gibi bir sürede ulaşmak söz konusudur.

buyukada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir