breaking news

Bursa Arkeoloji Müzesi

Mart 8th, 2013 | by ozkan

SONY DSC              Bursa’ya gidip de ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Bursa Arkeoloji Müzesi’dir. Bursa’nın merkezinde, Bursaspor’un maçlarını oynadığı Bursa Atatürk Stadyumunun hemen yanında bulunan ve oldukça büyük bir alanı kaplayan yemyeşil Bursa Kültürpark’ın içerisinde bulunan müze, Bursa ve çevresinden derlenen arkeolojik eserler ile dolup taşmaktadır.

Bursa’da müzecilik hareketleri ilk olarak Cumhuriyet öncesi yıllarda başlamış, ancak bu hareketler modern bir müzeden daha çok eserleri depolama olarak vuku bulmuştu. Cumhuriyetin ilanından sonra tarihe verilen önem neticesinde Bursa Erkek Lisesi’nde depolanan eserler daha sonra Yeşil Medrese’ye taşındı ve teşhire açıldı. Daha sonraki yıllarda Bursa ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen buluntuların buraya sığmaması ile daha modern bir müze binasına ihtiyaç duyuldu ve bugünkü müze binasının inşası 1972 yılında tamamlanarak aynı yıl sergiye açıldı.

Müze’deki en eski eserler, Bursa’nın İnegöl ilçesinde yapılan antropolojik kazılardan elde edilen 15 milyon yıllık mamut kemikleridir. Daha sonra kronolojik olarak paleolitik (taş çağı) çağdan başlayarak taş çağlarının tamamı, tunç çağı ile bölgenin antik devir krallıklarından kalan ( Bithynia ve Mysia ) eserler sergilenmektedir. Müzeye girmeden önce bahçede çeşitli taş eserler dikkat çeker. Bu eserlerin çoğunu mezar stelleri, lahitleri ve bir takım mimari öğeler oluşturur.Müzenin içerisinde ise çeşitli zaman aralıklarında üretilmiş seramik kaplar, mezar hediyeleri, bir takım figürinler teşhir edilmektedir.

Bursa Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

                Bursa Arkeoloji Müzesi’ne gitmek için metronun “Merinos” durağında inerek bir 500 metre kadar yukarıya yürümek ya da buradan kalkan ve Altıparmak’tan geçen herhangi bir otobüse binmek gereklidir. Müze Çekirge tarafından kaldığından, Çekirge üzerinden geçen otobüsler ile Müze’ye ulaşmak daha kolay olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir