breaking news

Bodrum – Muğla

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Bodrum’u ne anlatmak mümkün ne de yaşamak mümkün. Hani yaşayan bilir denir bazı şeyler için de Bodrum’u bilmek için bazen yaşamak ta pek yeterli gelmez sanırım. Daha doğrusu Bodrum’un güzelliklerini doya doya yaşayabilmek için ömür yeter mi derseniz pek mümkün değil derim.

Muğla’nın birbirinden güzel ve birbirini kıskanan 12 ilçesinden birisidir. Bodrum sadece Türkiye’de değil, insanların yaşadığı hemen her yerde bilinen bir Turizm merkezidir.

Bodrum’a Türkiye’nin hemen her yerinden direkt otobüs seferleri bulabilirsiniz. Bunun yanında İzmir’e uzaklığı üç buçuk saat ve yaklaşık 250km dir.

Homeros, Bodrum için Ebedi mavilikler ülkesi demiştir. Bodrum, tarihte “Halikarnassos” adı ile bilinir. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Mozolus’un mozolesi buradadır. Tarihin babası olarak bilinen Heredot burada doğmuştur. Büyük İskender uzun yıllar burada kalmıştır.

Bodrum Marina’sında her türlü tekneyi bulabilirsiniz. Bodrum Pazarında Salı günleri kumaş ve giyim, Perşembe ve Cuma günleri ise çiftçiler yetiştirdikleri ürünleri satarlar.

Bodrum bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Hemen her noktasından denize kolayca ulaşılabilir. Limanların kıyılarına serpiştirilmiş beyaz evleri, gümbetleri, denize doğru çıkan dar ve uzun sokakları, Bodrum Kalesi, Bodrum’un güzelliğine güzellik katan değerler olarak anlatılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir