breaking news

Bir Milletin Kurtuluş Destanının Yazıldığı Yerdir Çanakkale

Mart 31st, 2013 | by ozkan
Bir Milletin Kurtuluş Destanının Yazıldığı Yerdir Çanakkale
Çanakkale
0

 canakkaleÇanakkale, kahramanlık destanının yazıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı yerlerin başında gelir. Her karışını şehit kanları İle sulanan Çanakkale, güzel ülkemizin her vatandaşının gidip görmesi gereken yerlerden birisidir. Conk Bayırı’ndan Arı Burnu’na, 57. Alay şehitliği’nden Kilitbahir’ekadar her adımda tarih yatar ve tarih kokar. Kahramanlık destanının yazıldığı bu topraklar, yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sadece Türkiye vatandaşları değil, dünyanın farklı yerlerinden turistler gelip, bir milletin manevi inancı ile neler başarabileceğine canlı olarak şahit olmaktadır.

Çanakkale Şehitleri Anıtı, daha şehre girmeden sizi karşıdan selamlar. Boğazdan feribotlar ile geçerken karşı yamaçta “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir” yazısı dahi bu vatanın kurulması aşamasında ne kadar çetin mücadelenin verildiğinin göstergesidir. Bir günde tamamını detaylı bir şekilde gezmenin mümkün olmayacağı Çanakkale gezileri, genellikle Kilidbahir Kalesi, Seyit Onbaşı, Mecidiye Şehitliği, Namazgâh Tabyaları, Çanakkale Şehitliği Abidesi, Seddülbahir, Yahya Çavuş Şehitliği Atatürk’ün saatinin parçalandığı bölge ve siperlerdir.

İçiniz ürpererek, yüreğiniz sızlayarak ve çoğu zaman gözleriniz dolarak tamamlayacağınız bir Çanakkale gezisi, aziz vatanımızın ne kadar güç koşullar altında geri alındığını ve asla vazgeçilemeyecek değerde olduğunu birken daha hatırlatacaktır. Abidelerdeki açıklamalar ve savaş ortamından kalan malzemeler, o gün geçerli olan şartların ne kadar yetersiz olduğu hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir