breaking news

Beldibi Mağarası

Aralık 4th, 2012 | by ozkan

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Beldibi Mağarası yukarı ve aşağı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Paleolitik, Mezolitik ve Neolitik çağların katlarını yansıtmaktadır. Denizden 100 metre uzaklıkta kaya sığınağı olarak bilinen Beldibi Mağarası içinde çeşitli figürler bulunmuştur.

Turistik amaçla ziyarete gelenleri hayran bırakacak kadar güzel ve doğal oluşumları içeren Beldibi Mağarası içinde ve yakınlarındaki kayaların üzerinde boyalarla figür haline getirilmiş insan, hayvan ve av resimleri bulunmaktadır. Birçok alet buluntularına rastlanan mağarada çanak çömlek, çakmaktaşı ve kemikten yapılma aletler, oltalar bulunmuştur. Bu ilginç güzelliklere sahip ve tarihin bütün sırlarını aralayan Beldibi Mağarasını sizler de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Arkeolojik sit alanı olma özelliğine sahip Beldibi Mağarasında yaşamış olan toplulukların avcı ve toplayıcı oldukları anlaşılmaktadır. Mezolitik kültürünü de tamamlamış olan mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler ve geniş tüneller bulunmaktadır. Şaşırtıcı özelliklere ve görünüme sahip olan Beldibi Mağarasının tüm dünyadan ziyaretçileri gelmektedir. Tarihe tanıklık etmek isterseniz sizler de bu harika mağarayı ve çevresindeki antik kentleri mutlaka görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir