breaking news

Bardakçı Koyu – Bodrum

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Bodrum diye söze başlandığında elbet anlatacak o kadar çok şey vardır ki anlatılan yerleri gezmeyi bırakın dinlemek bile en az birkaç gün alabilir.

İşte Bardakçı Koyu’da bunlardan sadece bir tanesi olarak ifade edebiliriz. Bodrum’un hemen yanında, Bodrum ile Gümbet arasında yer alıyor Bardakçı koyu. Şu anda birkaç otel bulmak mümkün bu koy civarında.

Adını ise testi anlamında kullanılan bardaktan almış. Suyu çok güzel olduğu için antik çağlardan itibaren çevreden, özellikle Bodrum’dan kayıklarla gelenler buradan su alıp satarlarmış.

Bodrum civarında böyle güzel yerler olurda bir hikâyesi olmaz mı?

Bardakçı Koyu ile ilgili anlatılan hikâyede ticaret tanrısı Hermes ve güzellik tanrıçası Afrodit’in oğlu olan Hermeafrodit ile ilgili.

Hermeafrodit bu koya gelir. Güzellik tanrıçasının oğlu olan birisine kim âşık olmaz ki. Salmakis adında bir su perisi Hermeafrodit’e olan aşkına karşılık alamayınca da tanrılara yalvarır. Tanrılarda bu yakarışa kayıtsız kalmaz ve Hermeafrodit ile Salmakis’in bedenlerini birleşmesini sağlar.

Sonuçta mitolojide hem erkek hem de kadın bedeninin özelliklerini taşıyan Hermeafrodit ortaya çıkmış olur.

Bardakçı Koyunun bir diğer özelliği de Zeki Müren’in fırsat buldukça bu koyda yüzmeye gitmesi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden halk arasında Bardakçı Koyu aynı zamanda Zeki Müren Koyu olarak da bilinmektedir.

Bardakçı Koyuna hem kara yolu ile gitmek mümkün iken, Bodrum’da bulunan motor dolmuşları ile de denizin keyfini çıkartarak ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir