breaking news

Balıklıgöl – Şanlıurfa

Kasım 22nd, 2012 | by ozkan

Balıklıgöl, Şanlıurfa merkezinde bulunan Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri olarak bilinen aslında 2 göle verilen isimdir. Merkezden sadece birkaç km, yürüyüş mesafesinde olsa da belediye otobüsleri ile de ulaşılabilir.

Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın en çok ziyaret edilen yeri olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım. Göl ve göldeki balıklar çevre halk tarafından kutsal olarak bilinmektedir.

Hemen herkesin bildiği fakat birkaç yerde ufak değişiklerin olduğu genel hikâyede, H.z. İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak bilinir.

Nemrut, gördüğü rüyayı kâhinlerine anlatınca, kâhinler o yıl içerisinde doğacak bir erkek çocuğun saltanatını sona erdireceğini söyler. Nemrut bütün öldürmelere ve baskılara rağmen en güvendiği adamlarından birisi olan Azer’in eşi ile beraber olması sonucu meydana gelen ve mağarada saklanan H.z. İbrahim’i saraya yanına almıştır. İbrahim A.s. ise halkın taptığı bütün putları kırar ve bir tanesini bırakıp baltayı da bu putun üzerine asar.

Nemrut olayı öğrenir ve H.z. İbrahim2in bu işi yaptığını da söylemesi ile sinirlenir ve onu mancınık ile ateşe atar.

Bu esnada Allah C.C, ateşe serinlik ve esenlik olmasını emredince, H.z. İbrahim Ateşe düştüğü zaman düştüğü yerdeki ateş birden su haline gelir ve Halil-Ür Rahman Gölü oluşur.

Nemrut’un kızı ise beraber büyüdüğü H.z. İbrahim’i böyle görünce o da gözyaşlarına engel olamaz ve onun gözyaşlarının oluşturduğu göle ise, Zeliha ’nın gözyaşları anlamına gelen Ayn-ı Zeliha Gölü adı verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir