breaking news

Aya Nikola Manastırı & Kıyıköy – Kırklareli

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Eski adı Salmydessos olan Kıyıköy Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı ilkçağlara uzanan tarihi ile beraber şirin bir balıkçı beldesidir.

Eğer, İstanbul’da bunalmak için binlerce sebepten birisi de sizi bulduysa, o sebebi geride bırakmak için sadece 2 saatlik bir yolculuğa razı olmanız gerekiyor. Hatta sebebiniz yoksa bile burayı görmek için bir sebep uydurabilirsiniz.

Kıyıköy, İstanbul’a sadece 164 km. Vize ilçesi ile aralarında 38 km var. Pırıltılı ve güzel yer anlamına gelen belde, Lidyalılar tarafından M.Ö. 500 lü yıllarda, Perslerden kaçarken kurdukları öngörülmektedir.

Traklar, Persler, İskitler, Medler, Cenevizler, Romalılar ve Bizanslar için burası önemli bir merkez olmuş. Kıyıköy’ün insana huzur veren yönü, belkide Roma’yı yakan İmparator Neron tarafından fark edilmemiştir. İmparator Neron2un Trakya valisi olduğu dönemde burasını bir sayfiye olarak kullandığı bilinmektedir.

Deniz tutkusu olanlar için mıknatıs etkisi oluşturan Kıyıköy civarlarında denize girmek için bol seçenek sunmaktadır. Bu kadar fazla seçeneği sofrada balık görmek isteyenler içinde esirgemediği ayrıca belirtmek gerekiyor.

Bir diğer önemli konu, Kıyıköy, merkezinden 800 metre güneybatısında yani 15 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığında bulunan, tarihi taş oyması kiliselerden birisi olan Aya Nikola Manastırına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yol her ne kadar toprak ve mıcırdan oluşsa da birkaç defa gidip gelmek isteyeceğiniz kadar güzel bir manzarayı da bizlere sunmaktan geri kalmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir