breaking news

Aspendos

Aralık 22nd, 2012 | by ozkan

 aspendos M.Ö. 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olan Aspendos; antik devirlerdeki en zengin kentlerdendir. Tiyatrosu M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen şehir iki tepe üzerine kurulmuştur.

Aspendos’un ününe ün katan tiyatrosu; etnik tiyatrolar arasından günümüze kadar en iyi korunarak gelen açık hava tiyatrosu özelliği taşımaktadır. Liman şehri özelliği de taşıyan Aspendos daima önemli yöneticiler tarafından ele geçirilmek istenmiştir. Antik tiyatronun günümüzde de çeşitli konserler ve etkinlikler için kullanılıyor olması da ayrı bir özellik taşımaktadır. Turizm açısından gördüğü ilginin yanı sıra konserlerle de halen daha yaşlanmadığını simgeleyen Aspendos Tiyatrosu harika bir akustiğe de sahiptir. Bir zamanlar dünyanın en iyi akustiği unvanına sahip tiyatroda su kemerleri bulunmaktadır. Bir dönemler kente uzak yollardan su getiren su kemerleri de görsellik anlamında tiyatroya harika bir ihtişam katmaktadır.

Antalya’nın Serik ilçesi Belkıs Köyü’nde yer alan antik şehir ve tiyatro görülmeye değer en önemli yerlerden biridir. Eğer tatilinizi konser zamanına denk getirirseniz harika bir müzik şöleni yaşayacağınızın da garantisini veririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir