breaking news

Artemis Tapınağı – İzmir

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Artemis Tapınağından bahsedeceğiz. Yani dünyanın 7 harikasından biri olan bir tapınaktan. İzmir’e 50km uzaklıkta, Selçuk’ta bulunmaktadır.

Tapınaklardan geriye bilinen sadece birkaç parça eser kalmıştır. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş yapı Efes’te milattan önce 550 yılında bitirildiği öngörülmektedir.

Tapınağın yapımına Lidya Kralı Kroisos tarafından başlanmıştır. Yapımının 120 sene sürdüğü bilinmektedir. Tapınakların büyüklüğünü ve ihtişamını anlatmak için kaleme alının övgüleri hak ettiğini günümüze kadar ulaşan renkli çizimlerden de rahatça anlayabiliyoruz.

Bizanslı Phlion, tapınaktan bahsederken, dönemin önemli eserlerini gördüğünü ancak Artemis Tapınağını gördükten sonra bu eserlerin ancak tapınağın gölgesine yetişebileceğinden bahsetmektedir.

Tapınak için öngörülen 3 evre vardır. İlk evrede Artemis Tapınaklarının milattan önce 7. yüzyılda yapılmış olan bir sunaktan ibaret olduğu düşünülmektedir. İkinci evrede tapınağın yapıldığı ve son evrede ise yangından sonra geçirdiği restorasyondur.

Tarihçi Pliny’nin kaynaklarında tapınağın 115 metre uzunluğunda, 55 metre genişliğinde tamamına yakını mermerden yapıldığını söylemektedir. Tapınakta 18 metre yüksekliğinde ki bu neredeyse 5 katlı bir evden yüksektir, 127 adet iyonik stilde kolon bulunduğu aktarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir