breaking news

Apollon Tapınağı – Didim

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Roma Mitolojisine göre Müziğin, güneşin, sanatların, ateşin ve şiirin tanrısıdır Apollon veya Latincedeki adı ile Apollo.

Antik dünyanın 3 büyük tapınağından birisi olmasıyla ünlü olmasının yanında Persler, Büyük İskender ve hatta Romalılar tarafından desteklenmesine rağmen bitirilemeyen bir yapıdır Apollon Tapınağı.

Özellikle yarım futbol sahası büyüklüğü, yaklaşık 10 metreye varan bu alanı çevirmek için yapılmış taş duvarlar Kehanet Avlusunu korumaktan çok paralarını alamamış duvar ustalarının şikayetlerini günümüze kadar aktarmaya yaramış.

Tapınak Aydın ili sınırları içerisinde ve Didim ilçesinde bulunuyor. Özellikle bu bölgede yapılan turların vazgeçilmez uğrak noktası olan tapınağa iki bin yıl önceki dönemlerde ulaşımı ise genelde küçük bir liman olan Panormos’tan tapınağa kadar uzanan Kutsal Yoldan sağladıkları görülmektedir.

Günümüzde önceleri tapınağın çok yakınlarına kadar araç ile gidilmesine izin veriliyormuş. Ancak hem trafik sorunları özellikle yaz aylarında baş göstermesi hem de çevreye verdiği zararlar nedeni ile bu durumdan vaz geçilerek tapınağa yaklaşık 200 metre uzaklıkta büyükçe bir otopark yapılmış.

Bir dönem Kehanet Avlusu içerisinde kilise yapılmasına rağmen bir yangın sonucu bu kilise tamamen yanmış. Bizans döneminde zaman zaman askeri garnizon olarak ta kullanılmış. 1493 te büyük bir deprem geçiren ve ciddi zarar gören tapınak bu deprem sonrasında tamamen terk edilmiş.

En son 1904’ten itibaren bir Alman grup tarafından çalışmalar yapılan tapınak bugün gözüken halini almış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir