breaking news

Antakya Müzesi – Antakya

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Açık hava müzesi olarak bilinen şehirlerimizden birisi olan Antakya, özellikle yöre civarında yapılan kazılarda bulunan eserlerin sergilenmesi için sahip olduğu müzesinin yapımına 1934 yılında başlanmış ve 1938 yılında tamamlanmıştır.

Antakya Müzesinin yapılması fikri, yörede 1932 yılında başlanmış olan kazılarda da aktif görev alan dönemin Hatay’da bulunan İskenderun Sancağı Antikiteler Müfettişi Fransız Claude Prost’a aittir.

1939 yılında Hatay Devleti, henüz Türkiye’ye bağlanmadan, Amerikalı Perason adında bir uzmana bölgede bulunmuş ve çeşitli yerlerde depolanmış tarihi eserleri tasnif edip müzeye yerleştirilmesi görevi verilmiştir. Bu uzman burada 3,5 ay civarında çalışma imkânı bulmuş, Hatay Devletinin Türkiye Cumhuriyetine katılması ile birlikte bu göreve Ruhi Tekan getirilmiştir.

Antakya Müzesi 23 Temmuz 1948 de ziyaretçilere açılmıştır. 1970 li yıllarda çevre kazılarından gelen eserleri sergileyecek yer kalmadığı için 1975 yılında müzeye ek bina yapılması gereği hissedilmiştir.

Antakya Müzesi, Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli mozaik müzelerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Müze Cumhuriyet alanında, Asi Irmağı kenarında bulunmaktadır. Müzede, Roma, Bizans, Mitanni, Hitit ve Asur dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Bu eserler genelde Amik Ovasında yapılan 183 civarında höyüklerden çıkartılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir