breaking news

Anıtkabir

Ocak 2nd, 2013 | by ozkan
Anıtkabir
Ankara
0

 anitkabir2 Sevgili Atamızın ebedi istiratgahı olarak kayıtlara geçen Anıtkabir; yapımından önce bulunduğu yerde rasat istasyonu bulunması sebebiyle Rasattepe olarak bilinmekteydi. Anıtkabir’in proje için yer belirlemesi yapıldıktan sonra uluslar arası çapta bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda üç proje seçildi ve iki Türk’ün yaptığı eser daha başarılı olarak seçilerek araziye uygunluğu ile uygulanmasına karar verildi. Anıtkabir’in yapılışı sırasında M.Ö. 12. Yüzyılda Anadolu devletlerinden Frig uygarlığına ait Tümülüsler kaldırıldı ve arkeolojik kazı yapıldı. Tümülüslerden çıkarılan eserler de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilendi.

906 rakımlı Rasattepe’de 1944 yılında yapımına başlanan Anıtkabir, 9 yıllık bir süre içerisinde 4 aşamalı olarak tamamlandı. Aslanlı Yol, Atatürk’ün Mozolesi, tören meydanı, anıt kulesi, giriş kuleleri, fidanlık tesisi, şeref holü ve lahitin bulunduğu kısımlardan oluşan Anıtkabir’e Atatürk’ün ‘’Yurtta sulh cihanda sulh’’ sözünden esinlenilerek 24 ülkeden çeşitli ağaç ve fidanlar getirilmiştir.

Her kulesinde ayrı bir isim ve iç duvarlarında o kulelerin ismiyle ilişkilendirilen komposizyonlar ve Ata’mızın özlü sözleri bulunmaktadır. İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Bayrak Direği, Anıtkabir Kitaplığı, Aslanlı Yol, Tören Meydanı, Zafer Kulesi, İsmet İnönü Lahdi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Mozole, Şeref Holü, Mezar Odası, Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Sakarya Meydan Muharebesi Konulu Kabartma ve Başkomutan Meydan Muharebesi Konulu Kabartmaları ile zengin içeriğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir