breaking news

Ani Harabeleri – Kars

Aralık 17th, 2012 | by ozkan

Ani Harabeleri, Kars’ın merkez ilçesinde ve il merkezinden yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Harabelerin bulunduğu ören yeri, Arapçay Nehri boyundadır. 961 ile 1045 yılları arasında Bagrat hanedanlarından Ermeni hükümdarlığına başkentlik yapmıştır.

Türklerin Anadolu’ya girmesi her ne kadar 1071 olarak geçse de, bu bölge Bizanslılardan 1064 yılında Selçuklulara geçmiş olsa da, Selçuklularında burada hüküm sürdüğü kayıtlara geçmemiştir.

aniharabeBölge, Kürt kökenli Şeddadi beyliğinin yönetimde geçmiştir. 1190 yılında Gürcülerin himayesine geçen bölge sonrasında Moğollara daha sonra ise Karakoyunlulara geçmiştir.

Daha sonra Timur idaresine geçen şehir ciddi derecede tahrip edilmiştir. Son nokta ise 1535 Osmanlı – İran Savaşın ile konmuştur.

Şehirde 8 kilise ve 1072 yılından kalma bir Cami bulunmaktadır. Bunun yanında surların bir bölümü de hali hazırda ayaktadır.

1878 – 1918 yılları arasında Çarlık Rusya döneminde arkeolojik kazılar yapılmış ve buluntular müze yapılarak sergilenmeye başlamıştır. Daha sonra askeri bölgede kalması nedeniyle bakımsızlık yüzünden bitap düşmüş olan harabelerde yakın dönemde Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Beyhan Karamağralı önderliğinde kazılar yapılmışsa da tepkiler de çekmiştir.

Bölge sadece tarihi değil politik önemde arz etmektedir. 1 Ekim 2010 yılında MHP genel başkanı ve partiler Ani Harabeleri içerisinde bulunan Fethiye Caminde Cuma Namazı kılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir