breaking news

Amasra – Bartın

Kasım 14th, 2012 | by ozkan

Amasra için söylenebilecek ilk cümle sanırım “Karadeniz’in incisi” olacaktır. Amasra Bartın’ın bir ilçesidir ve aynı zamanda 2007 yılında vefat eden Barış Akarsu’nun çıkarttığı son kasetini ithaf ettiği yerdir.

İlçe, Bartın’a 17 km uzaklıkta ve Karadeniz kıyısındadır. Kıyı şehri olması sebebiyle de tarihi geçmişi de bir hayli eskidir.

M.Ö. 1200’lü yıllara kadar Gaska Kavminin kontrolünde olan ilçe daha sonra Hititlilerin eline geçmiştir. Hititlilere bağlı olan Krigen Kavminden sonra ilçe hâkimiyeti Kokon, Henet ve Paflagonyalılar bu bölgelerde hüküm sürmüşlerdir.

Kumsalı, müzesi, şatosu, kamp alanları, limanı, mağaraları ile tam bir gezi alanı diyebiliriz Amasra için.

Gerçi Amasra’nın güzelliğini zaten Fatih sultan Mehmet şu şekilde dile getirmiş. İlçeyi Cenevizliler 13.yy da ele geçirmişler ve ilçede hüküm sürmektedirler. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet Amasra kapılarına dayanır. Fatih Sultan Mehmet, kale komutanına haber gönderin bu kadar güzel bir yeri zarar vererek almak istemem der.

Haber gönderilir, kale komutanı da savaşarak buraya zarar gelmesini istemez. Karşısındaki de Osmanlı Ordusu olunca, kale anahtarları Fatih’e gönderilir ve şehir savaşılmadan zapt edilmiş olur.

Buradaki Rumlar kısmen gönüllü, kısmen zoraki İstanbul’a gönderilir. Karabük tarafında yaşayan Kıpçak Türkleri de buraya yerleştirilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir