breaking news

Alanya Kalesi

Ocak 16th, 2013 | by ozkan

alanya-kalesi-2Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Alanya Kalesi, Alanya’nın simgelerinden biri halnie gelmiştir. Denizden 250 metre kadar yükseklikte bulunan Alanya Kalesinin surlarının uzunluğu ise yaklaşık 6.5 kilometreyibulmaktadır.

Alanya Kalesi, 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Alanya Kalesinin 83 tane kulesi ve 140 tane de burcu vardır. Bunun ile birlikte Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimini sağlamak üzere 1200’e yakın sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır.

Ayrıca kalenin şaşırtan bir tarafı ise surların planlı bir şekilde inşa edilmiş olmasıdır.

Alanya Kalesinin zirvesinde açık alan müzesi olarak kullanılan bir iç kale bulunmaktadır. Sultan Alaeddin Keykubad sarayını bu noktaya yaptırmıştır. Bunun ile birlikte kalede yerleşim günümüzde de devam etmektedir. Ayrıca kale taşıt trafiğine de açıktır. Yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte çıkılmaktadır.

Alanya Kalesine her yıl on binlerce turist gelmektedir. Alanya kalesinin zirvesinde olan iç kaleye giriş ücretlidir. Turizm cenneti olan Alanya’nın Alanya Kalesinden manzarası ise bir başka güzeldir. Gelen turistler bu manzara eşliğinde fotoğraf çekilmeden oradan ayrılmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir