breaking news

Alaçatı – Çeşme

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Alaçatı başta rüzgâr sörfü ile bir dünya markası haline gelmiştir. Çeşme ilçesine 7 km, İzmir’e ise 70 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Alaçatı, Çeşme İnce Beli denilen bölgesinde bulunmaktadır. Alaçatı’nın 2000’li yıllardan sonra bu kadar ünlü bir yer olmasının nedeni yılın 330 günü bölgeye hâkim olan rüzgârlarından kaynaklanmaktadır. Bu da Alaçatı beldesini Dünya’nın en önemli rüzgâr sörfü merkezlerinden birisi haline gelmesine neden olmuştur.

Sadece rüzgâr sörfü değil, beldenin tarihi yapısı da Alaçatı’ya ayrı bir hava katmaktadır. Ilıca kumsalı beldenin kuzeyinde bulunmaktadır. Güney kısmında genelde Sörf kulüplerinin bulunduğu Alaçatı Limanını bulabiliriz. Batısında ise zeytinlikleri ve Karadağ kısmında son dönemlerde kurulmaya çalışılan bağları görebiliriz.

Alaçatı’ya direkt sefer yapan bir iki otobüs firması var. Bunun dışında İzmir ve bölgedeki diğer hava alanlarını da kullanabilirsiniz. Gerçi Çeşme’ye ulaşmanız da yeter. Çeşmeden gün boyu otobüs ve minibüslerle Alaçatı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir